dreamArchitecture 2017 Winners: Birmingham

Winning students were given prizes, including art supplies and architecture books. The full winners list is below:

  • Alabaster City Schools:
    • Creek View Elementary: Charlotte Harris (First Place, Third Grade)
  • Birmingham City Schools:
    • EPIC Elementary: Andy Juarez (First Place Overall)
    • Robinson Elementary: Aaron Woods (Honorable Mention, Third Grade); Rahmayea Lane (Second Place, Third Grade);
    • J. Christian School: Amani Vaughn (Honorable Mention, Second Grade); Jeffery Peoples (Second Place, Fourth Grade);
  • Hoover City Schools:
    • Rocky Ridge Elementary: Kaylynn Nutter (Third Place, Third Grade); Tyler Huizinga (Second Place, Kindergarten); Hailey Nichols (First Place, Second Grade)
    • Trace Crossings School: Sam Whittington (Honorable Mention, Fourth Grade)
  • Leeds City Schools:
    • Leeds Primary School: Gabe Logan (Honorable Mention, First Grade)
  • Private Schools:
    • Advent Episcopal School: Bella Whipple (Honorable Mention, Kindergarten); Aoife Martin (Second Place, Second Grade)
    • E. Miles Jewish Day School: Muka Berkowitz (Honorable Mention, First Grade)
    • Saint Rose Academy: Emma Flynn (Honorable Mention, Fifth Grade); Ruby Dietrich (Second Place, First Grade); Julien Plaisance (Third Place Overall)
  • Shelby County:
    • Calera Intermediate: Allison Lowery (Honorable Mention, Fifth Grade)
    • Chelsea Park Elementary: Anessa Lu Ott (Honorable Mention, Kindergarten); Rylee Glausier (Third Place, First Grade); John Daniel Lacey (First Place, First Grade); Emily Nabors (First Place, Fifth Grade); Grady Watkins (Second Place Overall)
    • Elvin Hill Elementary: Key’Ariel Mayfield (Second Place, Fifth Grade)
    • Oak Mountain Intermediate: Blake Walker (Third Place, Fifth Grade)
    • Vincent Elementary: Ava Reese Waldrop (Honorable Mention, Second Grade); Joshua Weldon (Third Place, Kindergarten); Moises Mojica (Third Place, Second Grade); Cheylyn Agneaux (First Place, Kindergarten)
  • Trussville City Schools:
    • Paine Elementary: Cayden Hawthorne (Honorable Mention, Third Grade)
  • Vestavia City Schools:
    • Vestavia Hills Elementary Central: ZhuZhu Wang (Honorable Mention, Fourth Grade); Chloe McCormick (Third Place, Fourth Grade); Jill Gaylard (First Place, Fourth Grade)

WINNERS’ EXHIBIT: Winning entries will be on display at the Alabama Center for Architecture (109 Richard Arrington Jr Blvd. South, Birmingham AL 35233) through Friday June 2nd.

Exhibit Hours are Monday – Thursday, 10 a.m. to 4 p.m., and Friday, 10 a.m. to 3 p.m.